piątek

SKARGA NA CZYNNOŚCI KOMORNIKA

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Zarówno na czynności, jak i na zaniechanie dokonania czynności, ale tylko komornika, jako organu egzekucyjnego. Zaskarżone mogą być czynności zarówno o charakterze orzeczniczym (np. postanowienie o zawieszeniu postęp. egzek.) jak i wykonawczym (np. zajęcie ruchomości i odebranie zajętej rzeczy).

Działania lub zaniechania mogą być przedmiotem skargi tylko wtedy, gdy naruszają lub zagrażają prawu stron, uczestników postępowania lub osób trzecich.

Zaniechanie = niedokonanie czynności niezbędnych do zabezpieczenia praw stron lub osób trzecich. Od zaniechania dokonania czynności należy odróżnić bezczynność komornika polegającą na opieszałym prowadzeniu egzekucji lub na niepodejmowaniu w sprawie czynności, prowadzących z reguły do przewlekłości postępowania, na co przysługuje skarga administracyjna do prezesa sądu, przy którym działa komornik lub do organów samorządu komorniczego.

Właściwym do rozpoznania skargi jest SR, przy którym działa komornik; jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

Legitymowanymi do wniesienia skargi są:

  • strona,
  • inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone,
  • prokurator (na zas. ogólnych).

Warunki formalne skargi:

  • ogólne dla pisma procesowego +:
  • określenie zaskarżonej czynności lub czynności, której zaniechano,
  • wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.

Opłata stała - 100 zł.

Termin do wniesienia skargi:

  • 1 tydzień od dnia czynności, gdy skarżący był przy czynności obecny lub był o jej terminie zawiadomiony, a w innych przypadkach:
  • od daty zawiadomienia skarżącego o dokonaniu czynności,
  • od daty, w której czynność powinna być dokonana w wypadkach braku zawiadomienia.

Postępowanie:

Odpis skargi sąd przesyła komornikowi, który w terminie 3 dni na piśmie sporządza uzasadnienie dokonania czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono, chyba że skargę w całości uwzględnia, o czym zawiadamia sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

Sąd rozpoznaje skargę na niejawnym w terminie tygodniowym od dnia jej wpływu do sądu.

W wyniku rozpoznania skargi sąd wydaje postanowienie, którym:

  • uwzględniając skargę w całości lub w części, uchyla lub zmienia zaskarżoną czynność,
  • gdy skarga dot. czynności zaniechanej nakaże komornikowi dokonanie określonej czynności, może też wydać orzeczenie, którego komornik zaniechał mimo istnienia warunków ustawowych; sąd władny więc będzie orzec o zawieszeniu lub umorzeniu postępowania egzekucyjnego, umorzenie nastąpi, gdy zaistniały trwałe przeszkody wykluczające prowadzenie postępowania w całości albo w odniesieniu do określonej osoby lub określonej rzeczy lub prawa,
  • jeżeli skarga nie jest uzasadniona, podlega oddaleniu,

Jeżeli skargę wniesiono po terminie albo nie uzupełniono w terminie jej braków sąd odrzuca skargę, chyba że uzna, iż zachodzi podstawa do wydania komornikowi zarządzenia zmierzającego do zapewnienia należytego wykonania egzekucji.

Na postanowienie sądu o odrzuceniu skargi służy zażalenie

Wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności chyba, że sąd zawiesi postępowanie lub wstrzyma dokonanie czynności.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

NATYCHMIASTOWA WYKONALNOŚĆ WYROKÓW

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

(Art. 333 KPC)

Wyrok + rygor natychmiastowej wykonalności, mimo że nie jest prawomocny, = tytuł egzekucyjny + po nadaniu mu klauzuli wykonalności = tytuł wykonawczy (art. 776 i 777 § 1 pkt 1 KPC).

Rygor natychmiastowej wykonalności może być nadany wyrokowi:

  • Z urzędu - obligatoryjnie
  • Z urzędu - fakultatywnie
  • Na wniosek

Tylko gdy wyrok nadaje się do egzekucji.

Nie można nadać rygoru:

  • wyrokom ustalającym i ukształtowującym (chyba, że zasądzają jakieś świadczenie),
  • wyrokom oddalającym powództwo o świadczenie.
  • wyrokowi wstępnemu, bo ma charakter ustalającego,
  • Postanowieniom. Wyjątek - postanowienia o kosztach procesu, bo rygor nadany wyrokowi obejmuje także orzeczenie co do kosztów.
  • W nieprocesie.

Forma =Orzeczenie o rygorze = to zawarte w wyroku postanowienie.

Wniosek o nadanie rnw = postanowienie o nadaniu bądź odmowie nadania.

Jeżeli mimo wniosku lub obligu sąd nie orzekł o rygorze = wniosek o uzupełnienie wyroku.

Uzupełnienie wyroku = wyjątkowo w formie postanowienia a nie wyroku, (pozytywnego lub negatywnego); można na niejawnym.

Na postanowienie, którego "przedmiotem jest rygor natychmiastowej wykonalności", a więc zarówno na postanowienie o nadaniu, jak i o odmowie nadania go przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 4 KPC).

Sąd z urzędu lub na wniosek pozwanego może uzależnić od złożenia przez powoda stosownego zabezpieczenia, dając temu wyraz w postanowieniu o nadaniu wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.. Artykuł 334 § 2 KPC podaje przykłady zabezpieczenia, a mianowicie:

  • wstrzymanie wydania powodowi rzeczy odebranych pozwanemu lub sum pieniężnych po ich wyegzekwowaniu oraz
  • wstrzymanie sprzedaży zajętego majątku ruchomego.

Innym sposobem zabezpieczenia wskazanym przez ustawodawcę jest wstrzymanie sprzedaży lub przejęcia na własność zajętej nieruchomości do czasu uprawomocnienia się wyroku (art. 334 § 3 KPC).

Sąd nie może nadać wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności nawet za zabezpieczeniem, jeżeli mogłaby wyniknąć dla pozwanego "niepowetowana szkoda". Wyjątki: 1) wyrok zasądzający alimenty w granicach, w jakich sąd nadaje wyrokowi rygor 2) wyrok zasądzający należność pracownika z zakresu prawa pracy w części nieprzekraczającej 1-miesięcznego wynagrodzenia. (art. 477[2] § 1 KPC).

Zakaz w spr. p-ko Skarbowi Państwa.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

RODZAJE TYTUŁÓW EGZEKUCYJNYCH

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Tytuł egzekucyjny = orzeczenie sądowe lub inny dokument stwierdzający istnienie i zakres wykonalnego roszczenia wierzyciela oraz zakres obowiązku świadczenia dłużnika.

Tytułami egzekucyjnymi są:

1. orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem;

2.
orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,

3.     wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem;

4.
ugoda przed mediatorem,

5. inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;

6.
akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany;

7. akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;

8. akt notarialny, w którym właściciel nieruchomości albo wierzyciel wierzytelności obciążonych hipoteką, niebędący dłużnikiem osobistym, poddał się egzekucji z obciążonej nieruchomości albo wierzytelności, w celu zaspokojenia wierzyciela hipotecznego, jeżeli wysokość wierzytelności podlegającej zaspokojeniu jest w akcie określona wprost albo oznaczona za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, i gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia egzekucji o część lub całość roszczenia, jak również wskazany jest termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;

9. akt notarialny, w którym niebędący dłużnikiem osobistym właściciel ruchomości lub prawa obciążonych zastawem rejestrowym albo zastawem, poddaje się egzekucji z obciążonych składników w celu zaspokojenia zastawnika;

10. orzeczenia sądów państw członkowskich Unii Europejskiej, ugody zawarte przed takimi sądami lub zatwierdzone przez takie sądy oraz dokumenty urzędowe sporządzone w państwach członkowskich Unii Europejskiej, opatrzone w tych państwach zaświadczeniem europejskiego tytułu egzekucyjnego.

Z poza kodeksowych rodzajów tytułów egzekucyjnych warto wymienić także bankowy tytuł egzekucyjny wydawany przez banki na podstawie Prawa bankowego.

Do egzekucji ze wspólnego majątku wspólników spółki cywilnej konieczny jest tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom.

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej lub spółce komandytowo-akcyjnej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

RODZAJE POSTĘPOWANIA CYWILNEGO

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

1.1.    Rodzaje postępowania cywilnego

  • procesowe,
  • nieprocesowe,
  • zabezpieczające,
  • egzekucyjne,
  • w razie zaginięcia lub zniszczenia akt,
  • o uznanie orzeczeń sądów zagranicznych,
  • przed sądem polubownym,
  • upadłościowe,
  • naprawcze.

Dwa ostatnie postępowania uregulowane są poza kodeksem postępowania cywilnego, a mianowicie w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. - prawo upadłościowe i naprawcze.

W postępowaniu procesowym wyróżnia się:

1) postępowanie zwykłe (art. 15-424[12] KPC),

2) postępowanie mediacyjne i pojednawcze (art. 183 [1]-186 KPC),

3) postępowania odrębne (art. 425-505[14] KPC) w sprawach: a) o rozwód i separację b) małżeńskich, c) ze stosunków między rodzicami a dziećmi, d) z zakresu prawa pracy, e) z zakresu ubezpieczeń społecznych, f) o naruszenie posiadania, g) gospodarczych, h) z zakresu ochrony konkurencji, i) o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone, j) z zakresu regulacji energetyki, k) z zakresu regulacji telekomunikacji i poczty, l) z zakresu regulacji transportu kolejowego, ł) o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, m) o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, n) podlegających postępowaniu uproszczonemu.

W ramach postępowania nieprocesowego wyróżnia się:

1) postępowanie zwykłe regulowane przepisami ogólnymi o postępowaniu nieprocesowym (art. 506-525 KPC), przepisami tytułu wstępnego (art. 1-14 KPC) i stosowanymi odpowiednio przepisami o procesie (art. 13 § 2 KPC),

2) postępowania odrębne, które mają zastosowanie w sprawach określonego rodzaju (np. sprawy z zakresu prawa spadkowego).

W ramach postępowania zabezpieczającego wyróżnia się:

1) zabezpieczenie roszczeń pieniężnych,

2) inne wypadki zabezpieczenia.

W ramach postępowania egzekucyjnego wyróżnia się:

1) postępowanie o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności (art. 776-795 KPC),

2) postępowanie o nadanie zagranicznemu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności (art. 1150-1153 KPC),

3) właściwe postępowanie egzekucyjne (art. 796-1088 KPC).

1.2.    Właściwość trybu postępowania rozpoznawczego

Dwa tryby – procesowy i nieprocesowy.

Trybem zasadniczym jest proces.

Zgodnie z w art. 13 § 1 KPC sąd rozpoznaje sprawy w procesie, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Zgodnie z w art. 13 § 2 KPC przepisy o procesie stosuje się odpowiednio w innych postępowaniach unormowanych w kpc.

Domniemanie - jeśli nie ma przepisu szczególnego, przekazującego daną sprawę do nieprocesu, to należy ją rozpoznać w procesie.

Nie wszystkie sprawy, dla których właściwy jest proces, sąd rozpoznaje według tych samych reguł postępowania. Dla wielu spraw przewidziano - ze względu na ich swoistość, szczególny charakter, a także konieczność zapewnienia sprawnego ich przebiegu - odrębne reguły postępowania zawarte w przepisach o postępowaniach odrębnych.

Postępowania odrębne przebiegają w myśl przepisów o postępowaniu zwykłym (art. 15-424 KPC) z odrębnościami przewidzianymi w przepisach im poświęconych.

Sąd stosuje w najpierw - przepisy odrębne, a dopiero w razie ich braku - przepisy ogólne o procesie.

Gdy zakresy podmiotowy i przedmiotowy określonej sprawy odpowiadają przesłankom kwalifikującym ją do więcej niż jednego postępowania odrębnego, sąd może rozpoznać sprawę, stosując przepisy zawarte w dwóch lub więcej postępowaniach odrębnych.

Przykład: sprawę gospodarczą, w której wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 000 złotych (art. 505[1] pkt 1 KPC), a dochodzone roszczenie wynika z umowy i zostało udowodnione np. zaakceptowanym przez pozwanego rachunkiem, sąd rozpozna przy zastosowaniu przepisów trzech postępowań odrębnych: w sprawach gospodarczych (art. 479[1] i nast. KPC), nakazowym (art. 484[1] i nast. KPC) i uproszczonym (art. 505[1] i nast. KPC). W sprawie takiej pozew powinien spełniać wymagania właściwe dla wszystkich trzech postępowań.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

RADCA PRAWNY JAKO PEŁNOM. Z URZĘDU

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

(117-124 KPC)

Uprawniony:

= Strona zwolniona przez sąd od kosztów (w całości lub części) może zgłosić (na piśmie lub ustnie do protokołu), wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego.

= Strona zwolniona ustawowo od kosztów może zgłosić wniosek= jeżeli wykaże, że nie może ponieść kosztów radcy, bez uszczerbku utrzymania swojego i rodziny.

Wniosek = do sądu właściwego (gdzie sprawa ma być wytoczona lub się toczy) lub do SR miejsca zamieszkania, który niezwłocznie przesyła wniosek sądowi właściwemu.

Sąd uwzględni wniosek = jeżeli udział r.pr. w spr. uzna za potrzebny (np. strona nieporadna lub pozbawiona wolności, sprawa skomplikowana).

Tryb wyznaczania:

Wyznacza (i zwalnia) = Rada OIRP.

Rada OIRP upoważnia dziekana Rady, a dziekan może upoważnić innego członka Rady.

Wyznaczenie = z listy, wg kolejności alfabetycznej (r.pr. zam. w okręgu sądu). Na wniosek radcy można go wyznaczyć poza kolejnością alfabetyczną.

O wyznaczeniu zawiadamia się na piśmie sąd +wyznaczonego radcę.

Wyznaczenie radcy = udzielenie pełnomocnictwa (strona już nie musi).

Zwolnienie: Radca może z ważnych przyczyn wnosić o zwolnienie, obowiązany jest jednak do podjęcia czynności niecierpiących zwłoki oraz w razie zwolnienia – do przekazania innemu wyznaczonemu radcy sprawy wraz z aktami podręcznymi i informacją o wyznaczonych terminach czynności procesowych.

Ważnymi przyczynami = np. okoliczności uzas. wyłączenie się ze sprawy lub powstrzymywanie się od czynności w świetle zasad etyki zawodowej, kolizja interesów, choroba lub wypadek losowy.

Nie wykonywanie obowiązków przez pełnomocnika z urzędu = może być postawą wznowienia postępowania.

Wygaśnięcie: śmierć strony.

Cofnięcie:
z urzędu, gdy okaże się, że okoliczności, które zadecydowały o przyznaniu zwolnienia, nie istniały lub przestały istnieć.

Postanowienie o ustanowieniu i cofnięciu, odmowie ustanowienia i cofnięciu ustanowienia oraz o skazaniu na grzywnę i nałożeniu obowiązku uiszczenia wynagrodzenia sąd może wydać na posiedzeniu niejawnym.

Postanowienie o ustanowieniu albo odmowie ustanowienia pełnomocnika wydać może referendarz sądowy (nowość).

Wpływ na postępowanie: Zgłoszenie wniosku nie wstrzymuje postępowania. Sąd może jednak wstrzymać.

Złożenie wniosku w terminie do wniesienia środka odwoławczego, nie przerywa tego terminu.

Koszty:

Ustanowienie radcy z urzędu nie zwalnia od zwrotu kosztów przeciwnikowi.

Jeżeli strona wygra = Radcy może ściągnąć wynagrodzenie z kosztów zasądzonych od przeciwnika.

Jeżeli strona przegra = koszty zastępstwa procesowego ponosi Skarb Państwa.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

PRZYPOZWANIE

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

(art. 84 i 85 KPC).

Przypozwanie = wezwanie O3 do przystąpienia do strony jako interwenient uboczny!

art. 84. § 1. Strona, której w razie niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia przysługiwałoby roszczenie względem O3, może zawiadomić O3 o procesie i wezwać do wzięcia w nim udziału.

Np. Drugiego z dłużników solidarnych, Właściciela rzeczy użytkowanej, Poręczyciel dłużnika głównego,

§ 2. W tym celu strona wnosi do sądu pismo procesowe wskazujące przyczynę wezwania. Pismo to doręcza się niezwłocznie O3, która może zgłosić przystąpienie do strony jako interwenient uboczny.

  • Wniosek o przypozwanie - wymogi pisma + przyczynę wezwania, (relację zachodzącą m. stroną, a O3, na którą oddziaływać może wynik mającego zapaść rozstrzygnięcia)
  • Pismo (przypozwanie) wnosi się do sądu, w którym sprawa się toczy.
  • Przystąpienie O3 = zawsze dobrowolne.
  • Termin = tak jak interwencja uboczna = do zamknięcie rozprawy II instancji.
  • Jeżeli O3 nie przystąpi = nie ma zarzutu, że sprawa została rozstrzygnięta błędnie albo że strona prowadziła proces wadliwie.
  • Jeżeli O3 przystąpi = zarzut błędnego procesu ma tylko gdyby stan sprawy w chwili przystąpienia uniemożliwił korzystanie ze środków obrony (art. 82 KC).
  • Szczególne przypadkami przypozwania:
    • O3 dochodzi przeciwko użytkownikowi roszczeń dot. własności rzeczy = użytkownik powinien niezwłocznie zawiadomić właściciela (art. 261 KC);
    • O3 p-ko Kupującemu dochodzi roszczeń dot. rzeczy sprzedanej = Kupujący musi zawiadomić sprzedawcę i wezwać go do udziału w sprawie (art. 573 KC);
    • Wierzyciel p-ko Poręczycielowi = Poręczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić Dłużnika, wzywając go do wzięcia udziału w sprawie (art. 884 § 1 KC);
    • Wierzyciel wnoszący powództwo p-ko pracodawcy = przypozwać dłużnika przeciwko któremu toczy się egzekucja (art. 887 § 2 KPC).

Niedoręczenie przez sąd, osobie wskazanej, pisma o przypozwaniu może nawet stanowić podstawę apelacji (orzeczenie SN).

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

PRZEDSĄD

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

OKOLICZNOŚCI UZASADNIAJĄCE PRZYJĘCIE SKARGI KASACYJNEJ DO ROZPOZNANIA.

PRZEDSĄD = okoliczności uzasadniające wniesienie i przyjęcie przez SN skargi kasacyjnej do rozpoznania:

Sąd Najwyższy przyjmuje skargę kasacyjną do rozpoznania, jeżeli:

1) w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne,

2) istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów,

3) zachodzi nieważność postępowania lub

4) skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona.

O przyjęciu lub odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania SN orzeka na niejawnym, niezaskarżalnym postanowieniem. Postanowienie nie wymaga pisemnego uzasadnienia.

Skarga kasacyjna musi zawierać wniosek o przyjęcie skargi kasacyjnej. Okoliczności uzasadniające rozpoznanie skargi kasacyjnej muszą być sformułowane w taki sposób by było możliwe wyodrębnienie i odróżnienie ich od podstaw kasacyjnych.

W wypadku nieważności postępowania SN w ogóle nie dokonuje "przedsądu" a skarga kasacyjna podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych. Nieważność postępowania musi zachodzić w granicach zaskarżenia.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

PRZEDMIOT PROCESU, DROGA SĄDOWA

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

1.1.    Przedmiot procesu cywilnego

Trzy etapy poglądów. Za przedmiot procesu uważano:

1) roszczenie materialnoprawne,

2) roszczenie o ochronę sądową,

3) obecnie - roszczenie procesowe.

Roszczenie procesowe jako przedmiot procesu ma odrębny byt od prawa materialnego.

Roszczenie procesowe ma charakter samoistny.

Według tej koncepcji każdy może wytoczyć powództwo, jakie uzna za słuszne.

Kwestia dopuszczalności drogi sądowej powinna być oceniona w granicach wyznaczonych przez roszczenie procesowe. Na tym etapie postępowania, sąd nie powinien badać istnienia prawa podmiotowego, a tym bardziej rozważać, czy zgłoszone przez powoda roszczenie jest usprawiedliwione prawem materialnym.

Dla wytoczenia procesu nie jest przecież potrzebne obiektywne istnienie tego prawa, konieczne jest jedynie twierdzenie o jego istnieniu.

1.2.    Dopuszczalność i niedopuszczalność drogi sądowej

Badanie sprawy pod kątem dopuszczalności drogi sądowej powinno być ograniczone do kwestii, czy prawo podmiotowe, którego istnienie stwierdza powód, wchodzi w zakres pojęcia "sprawa cywilna" w rozumieniu art. 1 KPC Na tle tego unormowania należy rozróżnić dwa rodzaje spraw cywilnych, a mianowicie:

  • sprawy cywilne w znaczeniu materialnym; są to sprawy wynikające ze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, a także prawa pracy,
  • sprawy cywilne w znaczeniu formalnym; są to sprawy, które uchodzą tylko za sprawy cywilne ze względu na to, że ich rozpoznanie odbywa się według kodeksu postępowania cywilnego - z mocy przepisów zawartych bądź w tym kodeksie, bądź też w innych ustawach (np. ustawa z dnia 29 września 1986 r. - prawo o aktach stanu cywilnego).

W najnowszym orzecznictwie SN, stanowisko co do znaczenia art. 1 i 2 KPC uległo istotnej zmianie w tym sensie, że pojęcie "sprawa cywilna" rozumiane jest szeroko, nie tylko jako sprawa ze stosunków cywilnoprawnych w rozumieniu art. 1 KC; lecz również akt administracyjny wywołujący skutki w zakresie prawa cywilnego.

Droga sądowa jest dopuszczalna, jeśli:

  1. sprawa ma charakter sprawy cywilnej w znaczeniu materialnym i brak jest przepisu szczególnego, który przekazywałby jej rozpoznanie do właściwości innego organu niż sąd powszechny (art. 1 oraz art. 2 § 1 i 3 KPC),
  2. sprawa ma charakter sprawy cywilnej w znaczeniu formalnym.

Droga sądowa jest niedopuszczalna, jeśli:

  1. sprawa nie ma charakteru sprawy cywilnej (w znaczeniu materialnym lub formalnym)
  2. sprawa ma wprawdzie charakter sprawy cywilnej w znaczeniu materialnym, ale na podstawie szczególnego przepisu przekazana została do właściwości innego organu niż sąd powszechny.

    Brak drogi sądowej:

  • uprzedni– odrzucenie pozwu,
  • następczy – umorzenie postępowania

Bezwzględna niedopuszczalność drogi sądowej = sprawa na skutek jej "niecywilnego" charakteru lub w związku z obowiązującym przepisem prawa w żadnym wypadku nie może być załatwiona przez sąd powszechny.

Niedopuszczalność względna = wynika z możliwości wyboru drogi – sądowej albo przed innym organem.

Niedopuszczalność czasowa (przejściowa) = skierowanie na drogę sądową zależy od wyczerpania postępowania przed innym organem = wcześniejsze wytoczenie sprawy prowadzi do odrzucenia pozwu albo do przekazania jej organowi właściwemu.

Niedopuszczalność drogi sądowej może być pierwotna = zachodząca już w chwili wnoszenia pozwu, albo wtórna = powstała w wyniku zmian, które nastąpiły w czasie trwania postępowania.

Oceny dopuszczalności drogi sądowej dokonuje sąd w momencie wszczęcie postępowania.

Niedopuszczalnością drogi sądowej = sąd apelacyjny uchylając orzeczenie sądu I, w zasadzie odrzuca pozew,
a jeśli nastąpił brak tej przesłanki procesowej w toku postępowania – umarza je.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

PRZEDMIOT I OCENA DOWODÓW

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Przedmiot dowodu = fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Nie wymagają dowodu:

1) Fakty powszechnie znane (tzw. notoryjność powszechna – sad nie musi uprzedzać stron, iż na ich podstawie dokonuje ustaleń)

2) Fakty znane sądowi urzędowo (tzw. notoryjność urzędowa – przewodniczący powinien zwrócić stronom uwagę).

3) Fakty przyznane przez stronę przeciwną, jeżeli przyznanie nie budzi wątpliwości (przyznanie wyraźne).

Jeżeli strona nie wypowie się co do twierdzeń strony przeciwnej o faktach, sąd, mając na uwadze wyniki całej rozprawy, może fakty te uznać za przyznane (przyznanie dorozumiane).

4) Domniemanie faktyczne = Sąd może uznać za ustalone fakty, jeżeli wniosek taki można wyprowadzić z innych ustalonych faktów.  

5) Domniemania prawne (ustanowione przez prawo) = wiążą sąd; mogą być jednak obalone, ilekroć ustawa tego nie wyłącza.

Ciężar dowodu = 6 kc – spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne).

Składając wniosek dowodowy strona winna wskazać dowód oraz okoliczność, na którą dowód został powołany.

Dowód z urzędu tylko wyjątkowo, gdy:

  • strony zmierzają do obejścia prawa,
  • strona niereprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika jest rażąco nieporadna, co skutkuje naruszeniem interesu podlegającego szczególnej ochronie,
  • sąd podejrzewa prowadzenie przez strony procesu fikcyjnego;

Nieuzasadnione prowadzenie dowodu z urzędu skutkować może zarzutem naruszenia konstytucyjnej zasady prawa do bezstronnego sądu.

Zasada swobodnej oceny dowodów = sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału.

Ocena dowodów jest przedmiotem kontroli sądu drugiej instancji wskutek zaskarżenia orzeczenia.

Nie wymagają dowodu:

  1. fakty powszechnie
  2. faktów znanych sądowi urzędowo, jednakże sąd powinien na rozprawie zwrócić na nie uwagę stron.
  3. fakty przyznane jeżeli przyznanie nie budzi wątpliwości

(Przyznanie dot. twierdzenia o faktach / Uznanie dot. całego powództwa)

Art. 230. Gdy strona nie wypowie się co do twierdzeń strony przeciwnej o faktach, sąd, mając na uwadze wyniki całej rozprawy, może fakty te uznać za przyznane.

(Przemilczenie – z regulaminu sądowego wynika , że sąd powinien pouczyć pozwanego że jeżeli nie wypowie się co do twierdzeń strony przeciwnej, uzna fakty za przyznane)


 

Art. 231. Sąd może uznać za ustalone fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia spr., jeżeli wniosek taki można wyprowadzić z innych ustalonych faktów (domniemanie faktyczne).

Art. 234. Domniemania ustanowione przez pr. (domniemania prawne) wiążą sąd; mogą być jednak obalone, ilekroć ustawa tego nie wyłącza.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

WNIOSEK O ZAWEZWANIE DO PRÓBY UGODOWEJ

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

ART. 184-186 KPC

Cel = ugodowe załatwienie sporu przed sądem, bez wytaczania powództwa.

Podmioty uprawnione do złożenia wniosku

  • tylko strony danego stosunku, będącego podstawą roszczenia wskazanego jako przedmiot ugody.
  • Przy współuczestnictwie – wniosek musi pochodzić od wszystkich współuczestników, albo wezwani winni być wszyscy współuczestnicy,
  • Z wnioskiem nie może wystąpić prokurator, ani organizacja społeczna – tak w komentarzu pod red. Art. T. Erecińskiego);


 

ugoda przed sądem = tyt. egzekucyjny ( art. 777 § 1 pkt 1 KPC)

wniosek = przerywa bieg przedawnienia


 

Przedmiotem ugody mogą być = sprawy cywilne "których charakter na to zezwala", wynikające z:

  • niewykonania umów, czynów niedozwolonych, bezpodstawnego wzbogacenia
  • stosunków prawnorzeczowych
  • z prawa spodkowego
  • z prawa rzeczowego

Ugoda jest niedopuszczalna:

  • Gdy musi rozstrzygać sąd: np. rozwód, unieważnienie małżeństwa, między rodzicami a dziećmi. Sąd odrzuca wtedy wniosek.
  • w spr. z zakresu ubezp.społ.- art. 477[12] KPC;
  • dyskusyjna jest w nieprocesie ?? – część doktryny dopuszcza w postępowaniach działowych np. dział spadku;
  • w spr. prawomocnie zakończonych (res iudicata), chyba że istnieją podstawy do żądania nowego orzeczenia wskutek zmiany okoliczności.    

Termin:

  • = Przed wytoczeniem powództwa!
  • Po wytoczeniu powództwa =
    bezprzedmiotowe, bo każdym czasie można zawrzeć ugodę sądową = odrzucenie wniosku.

(sąd powinien dążyć do ugodowego załatwienia sprawy w każdym stanie postępowania)

  • Jeżeli w trakcie postęp. pojedn. wytoczono powództwo = umorzenie postępowania z uwagi na zawisłość sporu (lis pendens)

Warunki formalne wniosku:

  • wniosek składa się – bez względu na właściwość rzeczową – do SR ogólnie właściwego dla przeciwnika - art. 185 KPC, choć niektóre sądy dopuszczają w praktyce właściwość przemienną;
  • na piśmie/ustnie do protokołu dot. nie reprezentowanego pracownika,
  • ogólne warunki dla pism procesowych + zwięzłe oznaczenie sprawy, (uzasadniającą, że jest to sprawa cywilna której charakter umożliwia zawarcie ugody)
  • braki formalne = wezwanie do uzupełnienia w trybie art. 130 KPC,

nie uzupełnienie w terminie = zwrot (nie ma zażalenia)

Przebieg postępowania pojednawczego:

  • Przewodniczący zarządza doręczeniu wniosku przeciwnikowi + wezwaniem na posiedzenie;
  • posiedzenie pojednawcze przeprowadza sąd w składzie jednoosobowym
  • na posiedzeniu jawnym nie będącym rozprawą (można wyłączyć jawność na zasadach ogólnych);
  • sąd nie przeprowadza postępowania dowodowego, wyjątkowo, jedynie dla wyjaśnienia czy nie zachodzą przeszkody do zawarcia ugody i uznania jej za dopuszczalną;
  • z posiedzenia w każdym wypadku spisuje się protokół:
  • gdy zawarto ugodę jej osnowę wciąga się do protokołu,
  • brak zawarcia ugody sąd stwierdza w protokole.

Skutki postępowania pojednawczego:

  • niedopuszczalności postępowania pojednawczego = sąd odrzuci wniosek,
  • ugoda podlega
    kontroli sądu
    tak jak ugoda zawarta w toku postępowania sądowego.
    • Ugoda dopuszczalna = sąd nie wydaje żadnego orzeczenia, dopuszczalność wyraża się poprzez wciągniecie osnowy do protokołu i podpisanie (są też odmienne opinie),
    • Ugoda niedopuszczalna, bo jest:
      • niezgodna z prawem (nowe kryterium, weszło w życie 5 lutego 2005 r.)
      • zasadami współżycia społecznego,
      • zmierza do obejścia prawa,

      = postanowienie + zażalenie (postanowienie kończące sprawę).

  • Orzeczeniem tylko w 2 przypadkach:
    • gdy ugoda jest niedopuszczalna
    • gdy przeciwnik wzywającego zażąda zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową

    = postanowienia + zażalenie (kończące postępowanie);

  • postępowanie pojednawcze może zakończyć się także stwierdzeniem sadu wpisanym do protokołu, ze do zawarcia ugody nie doszło, jeżeli ugoda nie zostanie zawarta lub jeżeli na posiedzenie nie stawi się bez usprawiedliwienia choćby jedna ze stron

Koszty:

  • wniosek o zawezwanie = opłata stała 40 zł

  • Ugoda = koszty wzajemnie się znoszą (chyba, że strony postanowią inaczej)

  • Ponosi wnioskodawcę – jeżeli się nie stawi;

  • Ponosi przeciwnik - jeżeli nie stawił się bez usprawiedliwienia, a wnioskodawca w procesie złoży wniosek o zwrot kosztów procesu oraz kosztów post. pojedn.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

PRAWOMOCNOŚĆ ORZECZEŃ

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Prawomocność formalna = nie służą zwykłe środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (nie dot. to skargi kasacyjnej, skargi o wznowienie postępowania, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia)

Mimo niedopuszczalności zaskarżenia nie stają się prawomocne = postanowienia podlegające rozpoznaniu przez sąd II instancji, gdy sąd ten rozpoznaje sprawę, w której je wydano.

Jeżeli zaskarżono tylko część orzeczenia, staje się ono prawomocne w części pozostałej z upływem terminu do zaskarżenia, chyba że sąd II instancji może z urzędu rozpoznać sprawę także w tej części.

Prawomocność orzeczenia stwierdza = postanowieniem, na wniosek strony, sąd I na posiedzeniu niejawnym, a dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie II– sąd II. Stwierdzenia dokonuje sąd jednoosobowo. Te postanowienia może wydać także referendarz sądowy. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.

Prawomocność materialna = Orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby.

Kodeks postępowania karnego określa, w jakim zakresie orzeczenia sądu cywilnego nie wiążą sądu w postępowaniu karnym.

res iudicata = wyrok prawomocny ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia, a ponadto tylko między tymi samymi stronami = postępowanie w tej samej sprawie między tymi samymi podmiotami jest wykluczone.

Powagi rzeczy osądzonej nie dot. prawomocnych postanowień, które nie rozstrzygają o istocie sprawy. Ich istnienie nie stanowi przeszkody do ponownego rozpatrzenia tej samej sprawy.

Następstwem prawomocności orzeczenia jest jego wykonalność (gdy orzeczenie może zostać wykonane drodze egzekucji) i skuteczność.

Rozszerzona prawomocność (lub rozszerzona powaga rzeczy osądzonej) = wyrok korzysta z powagi rzeczy osądzonej wobec O3.

2 grupy takich przypadków:

  1. kiedy wyrok z powodu szczególnego charakteru przedmiotu procesu ma powagę rzeczy osądzonej wobec O3, tj. dla wszystkich i przeciwko wszystkim (wyroki wydane w sprawach małżeńskich i w sprawach między rodzicami a dziećmi).
  2. kiedy wyrok ma powagę rzeczy osądzonej wobec O3 ze względu na szczególny stosunek tych osób do stron procesu (dotyczy to głównie następstwa prawnego ogólnego).

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

POZEW WZAJEMNY

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

(art. 204 KPC)

Powództwo wzajemne = powództwo pozwanego p-ko powodowi.

Dopuszczalne, jeżeli roszczenie:

  • jest w związku z roszczeniem powoda lub
  • nadaje się do potrącenia.

Termin = w odpowiedzi na pozew lub w oddzielnym piśmie, lecz nie później niż na pierwszej rozprawie, albo w sprzeciwie od wyroku zaocznego.

Termin prekluzyjny = nie ma przywrócenia terminu.

Po terminie = oddzielne postępowanie.

Nie jest dopuszczalne powództwo wzajemne, w którym po stronie pozwanej jako współuczestnicy konieczni musiałyby występować inne podmioty, poza tymi, które wytoczyły powództwo (np.: interwenient uboczny).

Nie jest konieczne obejmowanie powództwem wzajemnym wszystkich podmiotów występujących jako strony w powództwie głównym.

Właściwość sądu = Sąd pozwu głównego. Jeżeli pozew wzajemny podlega rozpoznaniu przez SO, a sprawa wszczęta była w SR, to SR przekazuje SO.

Dopuszczalność wniesienia.

  • zawisłość sprawy,
  • identyczność stron,
  • zachowany termin,
  • jeżeli roszczenie wzajemne jest w związku z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia.

Związek = gdy dot. tego samego przedmiotu albo wynika z tych samych okoliczności faktycznych albo wynik powództwa wzajemnego będzie miał znaczenie prejudycjalne (przesądzające o istnieniu dochodzonego roszczenia).

Żądanie zawarte w pozwie głównym i wzajemnym nie muszą być tego samego rodzaju.

Sąd może = wydać wyrok częściowy co do powództwa wzajemnego, bądź zarządzić oddzielną rozprawę co do pozwu wzajemnego.

Powództwo wzajemne jest
niedopuszczalne w postępowaniach odrębnych:

  • o rozwód i separację, ustalenie ojcostwa,
  • o naruszenie posiadania,
  • w postęp. nakazowym,

+ ograniczenia w postęp. uproszczonym (roszczenie dochodzone pozwem wzajemnym musi nadawać się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym).

Z orzecznictwa SN wynika, że w postępowaniu w sprawach gospodarczych powództwo wzajemne może być wytoczone w terminie określonym w art. 204 § 1 KPC, nie można go jednak skutecznie oprzeć na twierdzeniach, zarzutach i dowodach, które uległy prekluzji na podstawie art. 47914 § 2 KPC (tj. w terminie do wniesienia odpowiedzi na pozew).

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl

POZEW W POSTĘPOWANIU UPROSZCZONYM

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

  • Postępowania uproszczone = postępowanie obligatoryjne
  • Tylko przed sądem rejonowym (sądem grodzkim).
  • Dla spraw o małej wartości przedmiotu sporu i nieskomplikowanym charakterze prawnym; czynności sądu i stron są w wysokim stopniu sformalizowane, a przyjęte rozwiązania nakładają na strony dużą dyscyplinę procesową.

Katalog spraw

Katalog rozpoznawanych według przepisów o postępowaniu odrębnym uproszczonym został sformułowany za pomocą dwóch kryteriów: przedmiotowego i wartościowego.

Według pierwszego z nich w postępowaniu uproszczonym rozpoznawane są:

  • sprawy o roszczenia wynikające z umów, natomiast zgodnie z drugim kryterium - w sprawach tych wartość przedmiotu sporu nie może przekraczać
    10.000 złotych,
  • a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty (art. 505[1] pkt 1 KPC).

Kryterium wartościowe zostało wyłączone w odniesieniu do roszczeń:

1) o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę;

2) o zapłatę opłat z tytułu korzystania z mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych. W sprawach tych nie ma ograniczenia wartości przedmiotu sporu.

W istocie jednak jest ono wyznaczone kwotą 75 000 zł (art. 17 pkt 4 KPC), skoro postępowanie uproszczone należy do wyłącznej właściwości sądu rejonowego.

Warunki pozwu.

  • pozew (jak również odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe) powinien być sporządzony na urzędowym formularzu;
  • jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia;
  • połączenie kilku roszczeń w jednym pozwie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wynikają z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju. W wypadku niedopuszczalnego połączenia w jednym pozwie kilku roszczeń przewodniczący zarządza zwrot pozwu, stosując art. 130[1] KPC.
  • jeżeli powód dochodzi części roszczenia, sprawa podlega rozpoznaniu w postępowaniu przewidzianym w niniejszym rozdziale tylko wtedy, gdy postępowanie to byłoby właściwe dla całego roszczenia wynikającego z faktów przytoczonych przez powoda. W przeciwnym wypadku sprawa rozpoznawana jest z pominięciem przepisów o postępowaniu uproszczonym;

Odrębności powództwa w postępowaniu uproszczonym.

  • przekształcenie podmiotowe i przedmiotowe powództwa jest niedopuszczalne;
  • powództwo wzajemne oraz zarzut potrącenia są dopuszczalne, jeżeli roszczenia nadają się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym;
  • okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe niezgłoszone w pozwie (jak również w odpowiedzi na pozew), na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawę lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego mogą być rozpoznawane tylko wtedy, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później.
  • powód może przytoczyć nowe okoliczności faktyczne i wnioski dowodowe nie później niż w terminie tygodnia od dnia doręczenia mu pism pozwanego wyżej wymienionych.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl