piątek

ORGANIZACJA SPOŁECZNA JAKO STRONA PROCESOWA

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

(art. 8, 61-63, 462, 4796 KPC)

OS. może wszcząć lub brać udział w toczącym się postępowaniu:

  1. jeżeli jej zadanie statutowe nie polega na prowadzeniu działalności gospod.,
  2. tylko w wypadkach przewidzianych w ustawie,
  3. tylko w celu ochrony praw obywateli.

OS. dopuszczone do działania, choćby nie posiadały os. prawnej, mają zdolność sądową oraz zdolność procesową (art. 64 § 2 i art.65 § 1 KPC).

OS. dokonują czynności procesowych poprzez swoje organy - art. 67 § 1 KPC.

Nowe brzmienie art. 61 KPC, nadane nowelą z 2 lipca 2004 r., pomija stwierdzenie, ze MS określa w drodze rozporządzenia wykaz tych organizacji. Oznacza to, że org. społ., która chce działać przed sądem nie musi wykazywać, ze została objęta takim wykazem. Natomiast, odwołanie do wykazu org. społ. MS znajduje się nadal w art. 87 § 3 KPC określającym podmioty mogące być pełnomocnikami procesowymi w sprawach o ustalenie ojcostwa i o roszczenia alimentacyjne (uwaga, art. 87 § 4-6 KPC również wskazuje określone org. społ. jako możliwych pełnomocników procesowych).

KPC przewiduje 3 formy uczestnictwa org. społ. w postępowaniu cywilnym:

  1. Wytaczanie powództw na rzecz obywateli. Tylko w sprawach:
  • o roszczenia alimentacyjne,
  • o ochronę konsumentów
  • z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (462 KPC)
  • za zgodą obywateli, w sprawach o ochronę równości oraz niedyskryminację (jeżeli należy to do zadań statutowych)

Pozew winien spełniać wszystkie wymogi KPC (126 i 187 KPC) oraz wskazywać osobę, na rzecz której powództwo zostało wytoczone;

  1. Wstępowanie do postępowania. Org. społ. wstępując do postępowania ma pozycję osoby trzeciej (nie jest stroną), nie jest związana z żadną ze stron, ale może popierać stanowisko jednej z nich. Org. społ. w sprawach, w których mogą wytaczać powództwa, mogą również wstępować do toczącego się już postępowania (nawet bez zgody powoda). Ponadto, za zgodą powoda, mogą wstępować do postępowania a) w sprawach z zakresu ochrony środowiska, b) ochrony konsumentów, c) ochrony praw własności przemysłowej oraz d) w sprawach gospodarczych (zg. z art. 4796 KPC dot. to org. przedsiębiorców, za zgodą zrzeszonego w nich przedsiębiorcy będącego stroną w danym postępowaniu); Wstąpienie org. do postępowania może być połączone z dokonaniem czynności procesowej, np. złożeniem apelacji.
  2. Przedstawienie poglądu istotnego dla sprawy. Org. społ., które są uprawnione do wytoczenia powództwa bądź wstąpienia do postępowania i które nie uczestniczą w sprawie, mogą przedstawiać sądowi istotny dla sprawy pogląd wyrażony w uchwale lub oświadczeniu ich należycie umocowanych organów (nie stają się przez to stroną postępowania).

Do org. społ. stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl