piątek

PRAWOMOCNOŚĆ ORZECZEŃ

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Prawomocność formalna = nie służą zwykłe środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (nie dot. to skargi kasacyjnej, skargi o wznowienie postępowania, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia)

Mimo niedopuszczalności zaskarżenia nie stają się prawomocne = postanowienia podlegające rozpoznaniu przez sąd II instancji, gdy sąd ten rozpoznaje sprawę, w której je wydano.

Jeżeli zaskarżono tylko część orzeczenia, staje się ono prawomocne w części pozostałej z upływem terminu do zaskarżenia, chyba że sąd II instancji może z urzędu rozpoznać sprawę także w tej części.

Prawomocność orzeczenia stwierdza = postanowieniem, na wniosek strony, sąd I na posiedzeniu niejawnym, a dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie II– sąd II. Stwierdzenia dokonuje sąd jednoosobowo. Te postanowienia może wydać także referendarz sądowy. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.

Prawomocność materialna = Orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby.

Kodeks postępowania karnego określa, w jakim zakresie orzeczenia sądu cywilnego nie wiążą sądu w postępowaniu karnym.

res iudicata = wyrok prawomocny ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku z podstawą sporu stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia, a ponadto tylko między tymi samymi stronami = postępowanie w tej samej sprawie między tymi samymi podmiotami jest wykluczone.

Powagi rzeczy osądzonej nie dot. prawomocnych postanowień, które nie rozstrzygają o istocie sprawy. Ich istnienie nie stanowi przeszkody do ponownego rozpatrzenia tej samej sprawy.

Następstwem prawomocności orzeczenia jest jego wykonalność (gdy orzeczenie może zostać wykonane drodze egzekucji) i skuteczność.

Rozszerzona prawomocność (lub rozszerzona powaga rzeczy osądzonej) = wyrok korzysta z powagi rzeczy osądzonej wobec O3.

2 grupy takich przypadków:

  1. kiedy wyrok z powodu szczególnego charakteru przedmiotu procesu ma powagę rzeczy osądzonej wobec O3, tj. dla wszystkich i przeciwko wszystkim (wyroki wydane w sprawach małżeńskich i w sprawach między rodzicami a dziećmi).
  2. kiedy wyrok ma powagę rzeczy osądzonej wobec O3 ze względu na szczególny stosunek tych osób do stron procesu (dotyczy to głównie następstwa prawnego ogólnego).

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl