piątek

POZEW W POSTĘPOWANIU UPROSZCZONYM

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

  • Postępowania uproszczone = postępowanie obligatoryjne
  • Tylko przed sądem rejonowym (sądem grodzkim).
  • Dla spraw o małej wartości przedmiotu sporu i nieskomplikowanym charakterze prawnym; czynności sądu i stron są w wysokim stopniu sformalizowane, a przyjęte rozwiązania nakładają na strony dużą dyscyplinę procesową.

Katalog spraw

Katalog rozpoznawanych według przepisów o postępowaniu odrębnym uproszczonym został sformułowany za pomocą dwóch kryteriów: przedmiotowego i wartościowego.

Według pierwszego z nich w postępowaniu uproszczonym rozpoznawane są:

  • sprawy o roszczenia wynikające z umów, natomiast zgodnie z drugim kryterium - w sprawach tych wartość przedmiotu sporu nie może przekraczać
    10.000 złotych,
  • a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty (art. 505[1] pkt 1 KPC).

Kryterium wartościowe zostało wyłączone w odniesieniu do roszczeń:

1) o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę;

2) o zapłatę opłat z tytułu korzystania z mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych. W sprawach tych nie ma ograniczenia wartości przedmiotu sporu.

W istocie jednak jest ono wyznaczone kwotą 75 000 zł (art. 17 pkt 4 KPC), skoro postępowanie uproszczone należy do wyłącznej właściwości sądu rejonowego.

Warunki pozwu.

  • pozew (jak również odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe) powinien być sporządzony na urzędowym formularzu;
  • jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia;
  • połączenie kilku roszczeń w jednym pozwie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wynikają z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju. W wypadku niedopuszczalnego połączenia w jednym pozwie kilku roszczeń przewodniczący zarządza zwrot pozwu, stosując art. 130[1] KPC.
  • jeżeli powód dochodzi części roszczenia, sprawa podlega rozpoznaniu w postępowaniu przewidzianym w niniejszym rozdziale tylko wtedy, gdy postępowanie to byłoby właściwe dla całego roszczenia wynikającego z faktów przytoczonych przez powoda. W przeciwnym wypadku sprawa rozpoznawana jest z pominięciem przepisów o postępowaniu uproszczonym;

Odrębności powództwa w postępowaniu uproszczonym.

  • przekształcenie podmiotowe i przedmiotowe powództwa jest niedopuszczalne;
  • powództwo wzajemne oraz zarzut potrącenia są dopuszczalne, jeżeli roszczenia nadają się do rozpoznania w postępowaniu uproszczonym;
  • okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe niezgłoszone w pozwie (jak również w odpowiedzi na pozew), na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawę lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego mogą być rozpoznawane tylko wtedy, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później.
  • powód może przytoczyć nowe okoliczności faktyczne i wnioski dowodowe nie później niż w terminie tygodnia od dnia doręczenia mu pism pozwanego wyżej wymienionych.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl