piątek

BRAKI SKARGI KASACYJNEJ

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Braki nieusuwalne (obligatoryjne elementy skargi kasacyjnej):

  1. nieoznaczenia orzeczenia, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest ono zaskarżone w całości czy w części – oznaczenie powinno nastąpić przez wskazanie sądu, który wydał orzeczenie, jego sygnatury i daty wydania, nazwisk stron, przedmiotu sporu. Wskazanie zakresu zaskarżenia jest niezbędne do określenia granic rozpoznania skargi kasacyjnej – w części niezaskarżonej skargą orzeczenie uprawomocni się,
  2. nieprzytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienia – przytoczenie podstaw kasacyjnych polega na wskazaniu naruszonego przepisu (nazwy aktu prawnego, numeru artykułu), ich uzasadnienie - na wyjaśnieniu, na czym naruszenie polegało + w wypadku naruszenia przepisów postępowania - wskazaniu, w czym przejawia się istotny wpływ tego naruszenia na wynik sprawy,
  3. brak wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania i jego uzasadnienie – uzasadnienie wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania powinno zawierać wskazanie jednej z okoliczności uzasadniających rozpoznanie skargi kasacyjnej. Wymaganie przedstawienia okoliczności uzasadniających rozpoznanie skargi nie jest spełnione, jeżeli skarżący wyraźnie ich nie przytacza, choćby dało się je wywieść z treści skargi.
  4. brak wniosku o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany.
  5. podpisanie skargi przez stronę

Niezachowanie ww warunków nie może być uzupełnione, a pisma nie można traktować jako skargi kasacyjnej.

W konsekwencji powinna być odrzucona jako niedopuszczalna bez wzywania do uzupełnienia. Skarga kasacyjna wniesiona po upływie terminu z art. 3985 KPC, niespełniająca wymagań określonych w art. 3984 § 1 KPC, nieopłacona lub z innych przyczyn niedopuszczalna podlega odrzuceniu. O odrzuceniu skargi kasacyjnej niespełniającej wyżej wymienionych wymagań SN zawiadamia właściwy organ samorządu zawodowego, do którego należy pełnomocnik.

Braki usuwalne:

  1. niespełnienie wymagań przewidzianych dla pisma procesowego
  2. w sprawach o prawa majątkowe brak oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia.
  3. Brak 2 odpisów przeznaczonych do akt SN i Prokuratora Generalnego.

Niezachowanie ww warunków = przewodniczący w sądzie II wzywa do usunięcia braków w terminie tygodniowym pod rygorem odrzucenia skargi.

Mylne oznaczenie pisma procesowego i inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania temu pismu biegu i rozpoznania we właściwym trybie, o ile tylko pismo zawiera oznaczenie zaskarżonego orzeczenia oraz, w przypadku skargi, przytoczenie jej podstaw. Niezałączenie pełnomocnictwa stanowi także brak formalny i podlega uzupełnieniu.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl