piątek

POSTANOWIENIA SĄDU

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Postanowienie:

  • jeżeli kodeks nie przewiduje wydania wyroku lub nakazu zapłaty.
  • rozstrzyga kwestie proceduralne oraz wszelkie kwestie uboczne (wpadkowe) wyłonione w toku postępowania.
  • staje się skuteczne = z chwila ogłoszenia, a jeżeli ogłoszenia nie było – z chwilą podpisania sentencji.

Podział postanowień:

  • kończące i niekończące postępowania w sprawie,
  • zaskarżalne zażaleniem i niezaskarżalne,
  • wydawane na posiedzeniu jawnym oraz niejawnym.

Kończące postęp. w spr.:

  • zamykają drogę do wydania wyroku i kończą sprawę jako pewną całość poddaną pod osąd,
  • po ich wydaniu dalsze postępowanie nie może się toczyć,
  • wykluczona możliwość dalszych czynności w sprawie.
  • które dotyczą całości sprawy, będąc ostatnim orzeczeniem wydanym w postępowaniu,
  • np. = odrzucenie pozwu, umorzenie postępowania, odrzucenie apelacji, skargi kasacyjnej.

Niekończące postęp. w spr. = rozstrzygają jedynie zagadnienia incydentalne, uboczne. (np. postanowienia dowodowe, postanowienie o odroczeniu rozprawy, postanowienie o zwolnieniu od kosztów sądowych).

Postanowienia sądu II instancji kończące postępowanie w sprawie dzielą się na te, które:

  1. zostały wydane w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania; są one zaskarżalne skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego (art. 398[1] § 1 k.p.c.), np. są to postanowienia sądu drugiej instancji oddalające zażalenia na postanowienia sądu pierwszej instancji o odrzuceniu pozwu lub umorzeniu postępowania, a także postanowienia sądu II instancji o odrzuceniu pozwu (np. sąd, uwzględniając apelację uchylił zaskarżony wyrok i stwierdziwszy niedopuszczalność drogi sądowej odrzucił pozew) lub o umorzeniu postępowania (np. po zawarciu przez strony ugody przed sądem II instancji, sąd ten uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie);
  2. zostały wydane w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna, ale postanowienia te nie zostały wydane w następstwie rozpoznania zażalenia; na takie postanowienia przysługuje zażalenie do Sądu Najwyższego (art. 394[1] § 2 k.p.c.); np. sąd drugiej instancji - po stwierdzeniu, że przedstawiona mu apelacja została złożona po terminie, czego sąd pierwszej instancji nie dostrzegł - postanowieniem wydanym na podstawie art. 373 k.p.c. odrzucił apelację;
  3. zostały wydane w następstwie rozpoznania zażalenia w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna; takie postanowienia (z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w pierwszej grupie) nie są zaskarżalne ani skargą kasacyjną, ani zażaleniem (art. 394[1] § 2 k.p.c. a contrario); przykładem takiego postanowienia jest postanowienie o oddaleniu zażalenia na postanowienie o odrzuceniu apelacji, które sąd pierwszej instancji wydał na podstawie art. 370 k.p.c.

Postanowienia niekończące postępowania w sprawie mogą być uchylane i zmieniane przez sąd, który je wydał, wskutek zmiany okoliczności sprawy, chociażby były zaskarżone, a nawet prawomocne a także wówczas, gdy zostały wydane na podstawie aktu normatywnego uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą.

Ad.2) Postanowienia zaskarżalne zażaleniem i niezaskarżalne

Postanowienia zaskarżalne zażaleniem to:

  • wszystkie sądu I kończące postępowanie w sprawie,
  • sądu I niekończące postępowania w sprawie, wymienione w art. 394 § 1 k.p.c.,

Postanowienia sądu II = nie są zaskarżalne zażaleniem.

Wyjątek = zaskarżalne (do SN) postanowienia sądu II:

  • odrzucające skargę kasacyjną
  • odrzucające skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

W sprawach kasacyjnych zażalenie przysługuje także na:

  • postanowienie sądu II kończące postępowanie w sprawie, z wyjątkiem postanowień:
    • w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania, które zaskarżalne są kasacją,
    • wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu I, a także wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu I.

Innymi słowy, jeśli sąd II instancji wydał w sprawie kasacyjnej, w następstwie rozpoznania zażalenia, postanowienie kończące postępowanie w sprawie = to takie postanowienie nie jest zaskarżalne, albowiem "przebyło drogę instancyjną", natomiast jeśli sąd drugiej instancji w sprawie kasacyjnej odrzucił apelację, to postanowienie takie jest zaskarżalne zażaleniem do SN.

Postanowienia zaskarżalne zażaleniem mogą być uchylane przez sąd, który je wydał, jeżeli zażalenie zarzuca nieważność albo jest oczywiście uzasadnione (art. 395 § 2 k.p.c.).

Niezaskarżalne są postanowienia sądu pierwszej instancji niekończące postępowania w sprawie i niewymienione w art. 394 § 1 k.p.c.


Ad. 3) Postanowienia wydawane na posiedzeniu jawnym oraz niejawnym

Wydanie postanowienia na posiedzeniu jawnym skutkuje potrzebę podjęcia następujących czynności:

  • gdy jest to niekończące postępowania w sprawie postanowienie niezaskarżalne = należy je ogłosić i wpisać do protokołu bez spisywania odrębnej sentencji (art. 356 k.p.c.),
  • gdy jest to postanowienie zaskarżalne zażaleniem = należy po naradzie spisać odrębną sentencję i ogłosić; stronie działającej bez adwokata lub radcy prawnego, która nie była obecna przy ogłoszeniu postanowienia wskutek pozbawienia wolności, należy z urzędu w ciągu tygodnia od ogłoszenia postanowienia doręczyć odpis jego sentencji z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia zażalenia.

Uzasadnienie ogłoszonego postanowienia zaskarżalnego sąd sporządza tylko na wniosek strony zgłoszony w terminie tygodniowym od ogłoszenia lub doręczenia sentencji postanowienia. Postanowienia te doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem.

Postanowienia wydane na posiedzeniu jawnym wiążą sąd od chwili ich ogłoszenia. Związanie oznacza, że sąd nie może uchylić ani zmienić postanowienia kończącego postępowania w sprawie, chyba że nastąpiła zmiana okoliczności sprawy.

Wydanie postanowienia na posiedzeniu niejawnym:

  • skutkuje potrzebę doręczenia go z urzędu obu stronom, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
  • jeśli jest to postanowienie zaskarżalne zażaleniem = należy je doręczyć wraz z uzasadnieniem i pouczeniem strony występującej bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego o dopuszczalności, terminie i sposobie wniesienia zażalenia
  • postanowienia wydane na posiedzeniu niejawnym wiążą sąd od chwili podpisania wraz z uzasadnieniem, jeśli zaś postanowienie nie podlega uzasadnieniu - od chwili podpisania sentencji. Związanie oznacza, że sąd nie może uchylić ani zmienić postanowienia kończącego postępowania w sprawie, chyba że nastąpiła zmiana okoliczności sprawy.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl