piątek

POZEW O ZWOLNIENIE OD EGZEKUCJI


 

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

(tzw. powództwo ekscydencyjne)

Jedno z powództw przeciwegzekucyjnych.

Cel = uniemożliwienie kontynuowania egz. z określonego składnika majątkowego.

Powództwo możliwe jedynie w trakcie egzekucji, od chwili zajęcia danego przedmiotu do chwili umorzenia egzekucji co do niego, zwolnienia od egzekucji lub zbycia w toku egzekucji.

Z pozwem o zwolnienie spod egzekucji z reguły łączy się wniosek o zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego w części dotyczącej danego przedmiotu.

Legitymacja procesowa
= O3 (nie wierzyciel egzekwowany i nie dłużnik egzekwowany), jeżeli skierowanie egzekucji do danego przedmiotu narusza jej prawa, np.:

  • właściciel lub współwłaściciel zajętej rzeczy
  • sprzedawca zajętej ruchomości, przy sprzedaży dokonanej z zastrzeżeniem własności, jeżeli umowa sprzedaży ma datę pewną.
  • osoba, na której rzecz nastąpiła cesja zajętej wierzytelności (z pewnymi wyjątkami wynikającymi ze skuteczności cesji)
  • osoba, której przysługuje ograniczone prawo rzeczowe do zajętej ruchomości (a prawo to nie jest uwzględniane w inny sposób w toku postępowania)
  • osoba, która nie jest właścicielem, ale może żądać wydania rzeczy (a dłużnik również nie jest właścicielem)

Pozwanymi = są wszyscy wierzyciele uczestniczący w egz. z danego przedmiotu. + dłużnik (jeżeli zaprzecza prawu powoda).

Współuczestnictwo wierzycieli i dłużnika = współ. konieczne.

Sąd właściwy = sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Jest to właściwość wyłączna.

Do określenia wartości przedmiotu sporu (mającej znaczenie dla ustalenia właściwości rzeczowej) przyjmuje się z reguły wartość naruszonego prawa – np. wartość zajętej ruchomości.

Dodatkowe wymogi pozwu

  • jako żądanie pozwu wskazuje się zwolnienie od określonej w pozwie egzekucji (poprzez podanie np. organu egzekucyjnego i sygnatury) określonego przedmiotu
  • w uzasadnieniu należy przytoczyć argumenty przemawiające za tym, że powodowi przysługuje prawo do zajętego przedmiotu oraz w jaki sposób egzekucja narusza to prawo
  • w pozwie należy wskazać wszystkie zarzuty, jakie przysługują powodowi, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu (art. 843 § 3 k.p.c.)

Termin = 1 m-c od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa. Termin prawa materialnego (zawity) = nie można go przywrócić.

W toku egzekucji administracyjnej

Możliwie jest wytoczenie powództwa ekscydencyjnego w toku egzekucji administracyjnej. W tym przypadku konieczne jest wyczerpanie przez powoda trybu zwolnienia od egzekucji przewidzianego w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Pozew można więc wnieść dopiero po uzyskaniu postanowienia o odmowie zwolnienia od egzekucji wydanego przez organ egzekucji administracyjnej. Termin na wniesienie powództwa w tym przypadku wynosi 14 dni od dnia doręczenia w/w postanowienia o odmowie zwolnienia lub, jeżeli osoba trzecia żaliła takie postanowienie, od doręczenia postanowienia wydanego na skutek wniesienia zażalenia.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl