piątek

DOWÓD Z OPINII BIEGŁYCH

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Jeżeli dla wyjaśnienia okoliczności faktycznych potrzebne są wiadomości specjalne, sąd - po wysłuchaniu wniosków stron - może powołać jednego lub kilku biegłych.

Sąd nie jest związany opinią biegłego w zakresie jego wypowiedzi co do kwestii ustalenia i oceny faktów oraz sposobu rozstrzygnięcia sprawy.

Postanowienie o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego musi zawierać tezę dowodową = najczęściej w formie pytań.

Prywatne ekspertyzy = należy traktować jako wyjaśnienie stanowisk stron. Oparcie rozstrzygnięcia na prywatnych ekspertyzach = naruszenie zasad przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego.

Nie może być traktowana jako dowód opinia biegłego sporządzona na piśmie na zlecenie strony i złożona do akt sądowych, gdyż sąd nie wydał uprzednio postanowienia w przedmiocie dopuszczenia tego dowodu, nie wyznaczył biegłego i nie zakreślił mu przedmiotu i granic, w jakich ma się on wypowiedzieć.

Nie ma charakteru dowodu z opinii biegłego także pisemna opinia biegłego złożona do akt innej sprawy. Opinię taką traktować należy jako dowód z dokumentu prywatnego.

Listę biegłych prowadzi Prezes SO.

Biegłym może być osoba wyznaczona także spoza takiej listy. Biegły może nie przyjąć nałożonego na nią obowiązku z przyczyn, jakie uprawniają świadka do odmowy zeznań, a ponadto z powodu przeszkody (np. choroba, długotrwały wyjazd), która uniemożliwia jej wydanie opinii.

Za nieuzasadnioną odmowę = podobnie jak za nieusprawiedliwione niestawiennictwo, za nieuzasadnioną odmowę złożenia przyrzeczenia albo za nieusprawiedliwione opóźnienie złożenia opinii = grzywa do 1.000 zł.

Biegły z listy = przyrzeczenie tylko przy objęciu stanowiska, w poszczególnych sprawach powołuje się na nie.

Biegły spoza listy = przyrzeczenie przed rozpoczęciem czynności.

Sąd może zwolnić z przyrzeczenia tylko, gdy obie strony wyrażą zgodę, natomiast w nieprocesie sąd może przesłuchać biegłego bez przyrzeczenia bez względu na stanowisko uczestników postępowania.

Sąd może wezwać biegłego do złożenia ustnych wyjaśnień opinii sporządzonej na piśmie.

W orzecznictwie przyjęto, że sąd ma obowiązek wezwać biegłego na posiedzenie sądu nawet wtedy, gdy - zdaniem sądu - sprawa nie wymaga ustnego wyjaśnienia ani też nie nasuwa się potrzeba żądania opinii dodatkowej. Zaniedbanie tego obowiązku jest istotnym uchybieniem procesowym, naruszającym zasadę bezpośredniości i ustności postępowania.

Opinia instytutu naukowego lub naukowo-badawczego ma przewagę nad opinią biegłego. Aby opinia instytutu mogła stanowić dowód, powinna zostać podpisana przez osoby, które uprawnione są do występowania w charakterze organów instytutu. Opinia instytutu może być wydana wyłącznie na piśmie; osoby, które udzielają ustnie dodatkowych wyjaśnień na rozprawie, działają nie w imieniu własnym, lecz w imieniu instytutu.

Wynagrodzenie sąd przyznaje postanowieniem.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl