piątek

DOWÓD Z DOKUMENTÓW

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Dok. urzędowe = dokumenty sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy, w zakresie ich działania + przez organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne w zakresie zleconych im przez ustawę spraw z dziedziny administracji publicznej = dowód tego, co zostało w nich urzędowo zaświadczone.

Dokument prywatny = dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie.

Domniemanie autentyczności = dot. urzędowych + prywatnych. Może być obalone przez wykazanie, że nie pochodzi od wystawcy.

Domniemanie prawdziwości = dot. urzędowych. Może być obalone przez wykazanie, że zaświadczenie zawarte w dokumencie jest niezgodne z prawdą.

Jeżeli zaprzeczający nie jest wystawcą dok. pryw. = prawdziwość dokumentu powinna udowodnić strona, która chce z niego skorzystać.

Na wezwanie sądu, każdy kto jest w posiadaniu dok. musi go przedstawić, chyba że:

  • dok. zawiera tajemnicę państwową
  • co okoliczności objętych treścią dokumentu mógłby jako świadek odmówić zeznania
  • posiada dokument w imieniu O3, która mogłaby z takich samych przyczyn sprzeciwić się przedstawieniu dokumentu.

Jeżeli ustawa lub umowa stron wymaga dla czynności prawnej zachowania formy pisemnej = dowód ze świadków lub z przesłuchania stron w sprawie między uczestnikami tej czynności na fakt jej dokonania jest dopuszczalny gdy dokument został:

  • zgubiony,
  • zniszczony,
  • zabrany przez O3.

Jeżeli dla danej czynności prawnej forma pisemna była zastrzeżona tylko dla celów dowodowych = dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron może być dopuszczony ponadto w wypadkach określonych w KC, tj. jeżeli:

  • obie strony wyrażą na to zgodę;
  • żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą
  • fakt dokonania czynności będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.

Przepisów o formie pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych nie stosuje się do czynności prawnych w stosunkach między przedsiębiorcami (art. 74 § 3 k.c.).

W sporze m. przedsiębiorcami dowód z zeznań świadków oraz z przesłuchania stron = może przeprowadzić, mimo że dla danej czynności prawnej przewidziana została forma pisemna dla celów dowodowych.

Dowód przeciwko osnowie lub ponad osnowę = jest dopuszczalny tylko w wypadkach, gdy nie doprowadzi to do obejścia przepisów o formie zastrzeżonej pod rygorem nieważności i gdy ze względu na szczególne okoliczności sprawy sąd uzna to za konieczne. Nie ma ograniczeń w spr. pracowniczych + z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl