piątek

FAKULTATYWNE ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Fakultatywne zawieszenie postępowania może nastąpić z urzędu bądź na zgodny wniosek stron.

Z urzędu sąd może zawiesić postępowanie, gdy: (177K.p.c.)

  1. rozstrzygnięcie spr. zależy innego toczącego się postępowania cywilnego, (np. skarga o wznowienie postępowania),
  2. interwencja główna O3,
  3. rozstrzygnięcie sprawy zależy od decyzji org. administracji,
  4. ujawni się czyn, którego ustalenie w drodze karnej lub dyscyplinarnej mogłoby wywrzeć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy cywilnej (np. sfałszowanie dokumentu, składanie fałszywych zeznań),
  5. niestawiennictwo obu stron, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, (nie dot. post. gospodarczego),
  6. niestawiennictwo powoda, gdy nie żądał rozpoznania spr. w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie spr. (nie dot. post. gospodarczego),
  7. na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.

Jeżeli postępowanie karne, dyscyplinarne lub administracyjne nie jest jeszcze rozpoczęte a zależy to od wniosku strony, sąd wyznaczy termin do wszczęcia postępowania zaś w innych przypadkach może zwrócić się o właściwego organu.

Sąd może zawiesić postępowanie również na zgodny wniosek stron:
(178 K.p.c.)

  • w każdej sprawie poza sprawami o unieważnienie i o ustalenie istnienia albo nieistnienia małżeństwa, jeśli powództwo wytoczył albo popiera prokurator.
  • Strony mogą oznaczyć termin: min. 3 m-ce, max. 1 rok (jedyny w kodeksie wypadek terminu umownego).
  • Zgodny wniosek stron poza przypadkami zawieszenia z mocy prawa, obligatoryjnego z urzędu i wskutek śmierci pełnomocnika jest jedynym przypadkiem zawieszenia postępowania przed Sądem Najwyższym.
  • Przepis ten nie ma zastosowania w postępowaniu gospodarczym

W czasie zawieszenia postępowania sąd nie podejmuje żadnych czynności, z wyjątkiem tych które mają na celu jego podjęcie albo zabezpieczenie powództwa lub dowodu jak również umorzenie postępowania. Czynności podejmowane przez strony, a niedotyczące podjęcia postępowania albo zabezpieczenia powództwa lub dowodu wywołują skutki dopiero z chwilą podjęcia postępowania,

W czasie zawieszenia w zasadzie następuje przerwanie terminów procesowych (ustawowych i sądowych), które zaczynają biec od początku z chwilą podjęcia postępowania przy czym, terminy sądowe w miarę potrzeby są wyznaczane na nowo. Wyjątek = zawieszenie postępowania na zgodny wniosek stron albo w skutek ich niestawiennictwa lub niemożności nadania sprawie dalszego biegu = tu zawieszenie wstrzymuje tylko bieg terminów sądowych, które biegną dalej od chwili podjęcia postępowania, terminy ustawowe zaś biegną normalnie.

Podjęcie postępowania = następuje z urzędu w razie ustania przyczyny zawieszenia bądź powzięcia wiadomości, iż przyczyna ta nigdy nie istniała. Postępowanie zawieszone na wniosek podejmowane jest nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od zawieszenia lub w terminie dłuższym, jeśli takowy strony ustaliły i tylko na ich żądanie. Na postanowienie o zawieszeniu postępowania i odmowie jego podjęcia przysługuje zażalenie.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl