piątek

ODPOWIEDŹ NA POZEW

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Pozwany w procesie może zachować się biernie (skazując się m.in. na wyrok zaoczny), bądź uznać powództwo. Pozwany może też podejmować czynności procesowe mające na celu doprowadzenie do uzyskania korzystnego zakończenia postępowania (odrzucenie pozwu/ oddalenie powództwa). Wyrazem podjęcia obrony jest złożenie przez pozwanego odpowiedzi na pozew. Pozwany mimo, że zgłosił tylko zarzuty formalne nie może odmówić wdania się w spór co do istoty sprawy.

Zasadniczo wniesienie odpowiedzi na pozew jest
fakultatywne, wyjątek przewidują przepisy o postępowaniu w sprawach gospodarczych, w którym pozwany ma obowiązek wniesienia odpowiedzi na pozew (w terminie 2 tygodni od otrzymania pozwu), w której zobowiązany jest podać wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. W przypadku nie dochowania tego obowiązku sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym. Poza tym, w sprawach zawiłych i rozrachunkowych przewodniczący może zarządzić przed pierwszą rozprawą wniesienie odpowiedzi na pozew lub także w miarę potrzeby wymianę przez strony dalszych pism przygotowawczych.

Nadto stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa przewodniczący może zobowiązać do złożenia w wyznaczonym terminie pisma przygotowawczego, w którym strona jest obowiązana do powołania wszystkich twierdzeń, zarzutów i dowodów pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku dalszego postępowania.

Odpowiedź na pozew poza elementami pisma procesowego powinna zawierać wnioski i zarzuty, a także ich uzasadnienie. Odpowiedź na pozew jest pismem przygotowawczym (pozwala sądowi na pełniejsze przygotowanie rozprawy), należy więc w niej podać zwięźle stan sprawy, wypowiedzieć się co do twierdzeń strony przeciwnej i dowodów przez nią powołanych oraz wskazać dowody, które mają być przedstawione na rozprawie lub je załączyć.

Odpowiedź na pozew może zawierać wnioski m.in. o oddalenie powództwa w całości lub części, odrzucenie pozwu, przyznanie kosztów procesu, zabezpieczenie dowodu, przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność pozwanego.

Zarzuty to oświadczenia pozwanego zmierzające do wykazania wadliwości argumentów materialnoprawnych powoda, bądź wskazania na przeszkody procesowe uniemożliwiające prowadzenie procesu. Pozwany może w odpowiedzi na pozew podnieść zarzuty formalne, które należy podnieść przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w dalszym toku postępowania: zapis na sąd polubowny, zarzut niewłaściwości sądu dającej się uzupełnić umową stron, zarzut niewłaściwego określenia wartości przedmiotu sporu. Pozwany może też zgłosić inne zarzuty formalne (np. zarzut niedopuszczalności drogi sadowej) i zarzuty merytoryczne.

Ze względu na charakter zarzutów rozróżnia się zarzuty peremptoryjne (niweczące) np. zarzut przedawnienia, i dylatoryjne (zawieszające) np. zarzut przedwczesności roszczenia.

Jeżeli strona nie wypowie się co do twierdzeń strony przeciwnej o faktach sąd biorąc pod rozwagę wyniki całej rozprawy, może fakty te uznać za przyznane. W związku z tym, należy zawsze w odpowiedzi na pozew i dalszych pismach procesowych zaprzeczać wszystkim wyraźnie nieprzyznanym twierdzeniom powoda. Na skutek zaprzeczenia, fakty zaprzeczone stają się sporne i musza zostać przez powoda udowodnione.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl