piątek

SKARGA NA CZYNNOŚCI KOMORNIKA

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

Zarówno na czynności, jak i na zaniechanie dokonania czynności, ale tylko komornika, jako organu egzekucyjnego. Zaskarżone mogą być czynności zarówno o charakterze orzeczniczym (np. postanowienie o zawieszeniu postęp. egzek.) jak i wykonawczym (np. zajęcie ruchomości i odebranie zajętej rzeczy).

Działania lub zaniechania mogą być przedmiotem skargi tylko wtedy, gdy naruszają lub zagrażają prawu stron, uczestników postępowania lub osób trzecich.

Zaniechanie = niedokonanie czynności niezbędnych do zabezpieczenia praw stron lub osób trzecich. Od zaniechania dokonania czynności należy odróżnić bezczynność komornika polegającą na opieszałym prowadzeniu egzekucji lub na niepodejmowaniu w sprawie czynności, prowadzących z reguły do przewlekłości postępowania, na co przysługuje skarga administracyjna do prezesa sądu, przy którym działa komornik lub do organów samorządu komorniczego.

Właściwym do rozpoznania skargi jest SR, przy którym działa komornik; jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

Legitymowanymi do wniesienia skargi są:

  • strona,
  • inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone,
  • prokurator (na zas. ogólnych).

Warunki formalne skargi:

  • ogólne dla pisma procesowego +:
  • określenie zaskarżonej czynności lub czynności, której zaniechano,
  • wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.

Opłata stała - 100 zł.

Termin do wniesienia skargi:

  • 1 tydzień od dnia czynności, gdy skarżący był przy czynności obecny lub był o jej terminie zawiadomiony, a w innych przypadkach:
  • od daty zawiadomienia skarżącego o dokonaniu czynności,
  • od daty, w której czynność powinna być dokonana w wypadkach braku zawiadomienia.

Postępowanie:

Odpis skargi sąd przesyła komornikowi, który w terminie 3 dni na piśmie sporządza uzasadnienie dokonania czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono, chyba że skargę w całości uwzględnia, o czym zawiadamia sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy.

Sąd rozpoznaje skargę na niejawnym w terminie tygodniowym od dnia jej wpływu do sądu.

W wyniku rozpoznania skargi sąd wydaje postanowienie, którym:

  • uwzględniając skargę w całości lub w części, uchyla lub zmienia zaskarżoną czynność,
  • gdy skarga dot. czynności zaniechanej nakaże komornikowi dokonanie określonej czynności, może też wydać orzeczenie, którego komornik zaniechał mimo istnienia warunków ustawowych; sąd władny więc będzie orzec o zawieszeniu lub umorzeniu postępowania egzekucyjnego, umorzenie nastąpi, gdy zaistniały trwałe przeszkody wykluczające prowadzenie postępowania w całości albo w odniesieniu do określonej osoby lub określonej rzeczy lub prawa,
  • jeżeli skarga nie jest uzasadniona, podlega oddaleniu,

Jeżeli skargę wniesiono po terminie albo nie uzupełniono w terminie jej braków sąd odrzuca skargę, chyba że uzna, iż zachodzi podstawa do wydania komornikowi zarządzenia zmierzającego do zapewnienia należytego wykonania egzekucji.

Na postanowienie sądu o odrzuceniu skargi służy zażalenie

Wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności chyba, że sąd zawiesi postępowanie lub wstrzyma dokonanie czynności.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl