piątek

INTERWENCJA UBOCZNA

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

(Art. 75-83 K.p.c.)

Interwencja uboczna = przystąpienie do jednej ze stron procesu (powoda lub pozwanego) przez O3, która ma interes prawny, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść tej strony.

interwenient uboczny nie jest stroną!!!

(interwenienta niesamoistnego można słuchać jako świadka / interwenienta samoistnego tylko jako stronę)

Termin = do zamknięcia rozprawy w II instancji.

Opozycja p-ko wstąpieniu interwenienta ubocznego = Każda ze stron, najpóźniej do rozpoczęcia najbliższej rozprawy.

Sąd = na rozprawie bada interes prawny (uprawdopodobnienie) i oddala lub uwzględnia opozycję.

Mimo opozycji IU bierze udział w sprawie, dopóki orzeczenie uwzględniające opozycję nie stanie się prawomocne. Po uprawomocnieniu jego czynności uważane są za niebyłe.

Oczywisty braku interesu prawnego = sąd może nie dopuścić interwencji z urzędu.

Na oddalenie opozycji oraz niedopuszczenie interwenienta do udziału w sprawie wskutek uwzględnienia opozycji przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 3 KPC).

interwenient samoistny = Jeżeli z istoty spornego stosunku prawnego lub z przepisu ustawy wynika, że wyrok ma odnieść bezpośredni skutek m. interwenientem a przeciwnikiem strony, do której przystąpił, do interwenienta stosuje się odpowiednio przepisy o współuczestnictwie jednolitym. = czynności procesowe współuczestników działających są skuteczne wobec nie działających. Do zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa potrzeba zgody wszystkich współuczestników

Interwenienta niesamoistnego można słuchać jako świadka / interwenienta samoistnego tylko jako stronę.

Za zgodą stron interwenient uboczny może wejść na miejsce strony, do której przystąpił.

Forma, treść i warunki zgłoszenia:

  • pismo procesowe (art.126 KPC)
  • należy wskazać interes prawny, jaki we wstąpieniu ma interwenient (interes prawny może mieć charakter majątkowy lub niemajątkowy w zależności od charakteru spornego stosunku prawnego
  • trzeba wskazać stronę do której interwenient przystępuje
  • ze wstąpieniem interwenient może połączyć dokonanie innej czynności procesowej
  • podmiot zgłaszający interwencję uboczną musi mieć zdolność sądową. (nie jest więc dopuszczalna interwencja uboczna państwowej jednostki organizacyjnej. W takim przypadku interwenientem ubocznym może być jedynie Skarb Państwa)
  • pismo zawierające wstąpienie doręcza się obu stronom


 

Opłata = 1/5 wpisu stosunkowego. Jeśli jest połączona z inną czynnością procesową podlegającej wpisowi = wpisowi podlega tylko ta czynność.

Pozycja interwenienta w postępowaniu

  • jest uprawniony do wszelkich czynności procesowych dopuszczalnych według stanu sprawy. Nie mogą one jednak pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił. Interwenient uboczny nie może więc podejmować czynności, które mogły być dokonane w poprzedniej fazie postępowania (np. zgłoszenie zarzutu niewłaściwości sądu), jeżeli jego wstąpienie do sprawy miało miejsce po wdaniu się w spór co do istoty sprawy.
  • nie może podejmować czynności dyspozytywnych np. zawierać ugody, uznawać powództwa, ale może wnosić środki zaskarżenia (uprawnienie do dokonywania wszelkich czynności jest uprawnieniem ściśle procesowym, wykluczone są zatem wszelkie czynności zmierzające do przedmiotowego lub podmiotowego przekształcenia powództwa)
  • strona może zawsze oświadczyć, że nie zgadza się z czynnością procesową interwenienta ubocznego. Oświadczenie takie może pozbawić skuteczność czynności podjętej przez interwenienta.
  • interwenientowi ubocznemu należy od chwili jego wstąpienia do sprawy doręczać, tak jak stronie, zawiadomienia o terminach i posiedzeniach sądowych, jak też orzeczenia sądu.
  • za zgodą stron interwenient uboczny może wejść w miejsce strony, do której przystąpił. Staje się wówczas stroną (następstwo procesowe) i przestaje być interwenientem.

Zarzuty interwenienta wobec strony do której przystąpił

Interwenient uboczny nie może w stosunku do strony, do której przystąpił podnieść zarzutu, że sprawa została rozstrzygnięta błędnie lub że strona prowadziła proces wadliwie, chyba że stan sprawy w chwili przystąpienia interwenienta uniemożliwił mu korzystanie ze środków obrony, albo że strona umyślnie lub przez niedbalstwo nie skorzystała ze środków, które nie były interwenientowi znane.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl