piątek

MEDIACJA (2)

Zakładanie i rejestracja spółek + obsługa prawna + obsługa księgowa (Poznań)

Zadzwoń i sprawdź naszą ofertę, tel. (061) 86-888-48

www.matysiak-kancelaria.pl

(Art. 10 K.p.c.)

Celem mediacji jest ugodowe załatwienie przed osobą trzecią tj. mediatorem ( w odróżnieniu od postępowania pojednawczego – pytanie 15). Ma ono charakter fakultatywny i zależy od inicjatywy stron.

Art. 10. W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą zawrzeć ugodę przed mediatorem.

Przedmiot mediacji

  • Przedmiotem mediacji są wszelkie sprawy cywilne, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody sądowej.
  • Przedmiotem ugody mogą być wszystkie stosunki prawne, niezależnie od ich źródła, jeżeli tylko pozostają w swobodnej dyspozycji stron, czyli roszczenia wynikające:

    1)    ze zobowiązań powstałych z czynów niedozwolonych, z niewykonania umów, z faktu bezpodstawnego wzbogacenia;

    2)    ze stosunków prawnorzeczowych;

    3)    z prawa spadkowego;

    4)    z prawa rodzinnego - sposób wykonywania władzy rodzicielskiej – art. 570[2] KPC.

Nie mogą być przedmiotem ugody:

1)    prawa niepodlegające swobodnej dyspozycji stron, tj.

a)    roszczenia z prawa rodzinnego wynikające ze stosunku prawnego, który może być uregulowany tylko orzeczeniem sądowym (rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, ustalenie nieważności małżeństwa, roszczenia ze stosunków między rodzicami i dziećmi – art. 579 i art. KPC;

b)    roszczenia ze stosunków z zakresu ubezpieczeń społecznych - art. 477[12] KPC;

2)    prawa niemajątkowe;

3)    prawa majątkowe niezbywalne (art. użytkowanie).

Terminy

przed wszczęciem postępowania:

tylko na podstawie umowy stron 

po wszczęciu postępowania:

1) na zgodny wniosek stron i po zawieszeniu toczącego się postęp. lub

2) na podstawie postanowienia sądu o skierowaniu na mediację i po uzyskaniu zgody stron- art. 183[1] § 4 KPC

po zamknięciu pierwszej rozprawy

sąd może skierować strony do mediacji tylko na ich zgodny wniosek - art. 183[8] § 1 KPC.


 

Sposoby wszczęcia mediacji

A) Wniosek strony o wszczęcie postępowania mediacyjnego na podstawie umowy stron

Umowa może być zawarta w dowolnej formie - art. 183[1] KPC, a nawet przez czynności dorozumiane (per facta concludentia), tj. faktyczne podjęcie mediacji - art. 1831 § 2, art. 183[6] § 2 pkt 4 KPC.

Obligatoryjne elementy umowy to: określenie przedmiotu mediacji oraz osoby mediatora lub sposobu jego wyboru, a fakultatywne to: warunki jakie muszą być spełnione żeby zawrzeć ugodę oraz czas trwania mediacji.

Zawarcie umowy o mediację nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy przez sąd w postęp. cywilnym. Dobrowolność mediacji oznacza również, że zarówno odmowa zgody na mediację jak i cofnięcie zgody nie wymagają uzasadnienia i nie powodują ujemnych skutków procesowych dla strony. Mogą jedynie powodować niekorzystne rozstrzygnięcie o kosztach, bo zgodnie z art. 103§ 2 KPC strona może zostać wówczas obciążona kosztami procesu.

B) Skierowanie do mediacji przez sąd

Sąd może skierować strony do mediacji (także wtedy, gdy strony nie zawarły umowy o mediację) tylko 1 raz w toku postęp.- art. 183[8] § 2 KPC. Postanowienie takie powinno wskazywać mediatora i zawierać oznaczenie czasu trwania mediacji na okres do miesiąca, chyba że strony wniosły o wyznaczenie dłuższego terminu.

Przebieg mediacji

Postępowanie mediacyjne może być prowadzone bez wyznaczania posiedzeń - art. 183[11].

Postępowanie mediacyjne nie jest jawne – zasada poufności, a sankcje za naruszenie tego obowiązku w późniejszym postępowaniu przed sądem lub sądem polubownym określa art. 183[4] § 3 KPC. Brak jawności obejmuje wszystkie aspekty postępowania, a nie tylko samo przeprowadzania posiedzeń, a można uznać nawet, że niedopuszczalne jest informowanie o tym, że postępowanie mediacyjne jest w ogóle prowadzone

Z przebiegu mediacji sporządza się protokół, w którym oznacza się miejsce i czas przeprowadzenia mediacji, a także imię, nazwisko (nazwę) i adresy stron, imię i nazwisko oraz adres mediatora, a ponadto wynik mediacji. Protokół podpisuje mediator. Jeżeli strony zawarły ugodę przed mediatorem, ugodę zamieszcza się w protokole albo załącza się do niego. Strony podpisują ugodę. Mediator doręcza stronom odpis protokołu. Po zawarciu ugody mediator niezwłocznie składa protokół w sądzie, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy według właściwości ogólnej lub wyłącznej. W razie skierowania przez sąd sprawy do mediacji mediator składa protokół w sądzie rozpoznającym sprawę.

Skutek mediacji

Ugoda zawarta przed mediatorem ma moc prawną ugody sądowej po zatwierdzeniu jej przez sąd - art. 183[15] KPC, postanowieniem na które przysługuje zażalenie art. 394§ 1 pkt 10[1]. Sąd odmówi zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem (postanowieniem, na które przysługuje zażalenie art. 394§ 1 pkt 10[1]), jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności - art. 183[14] § 3 KPC. Zatwierdzenie i odmowa są zaskarżalne zażaleniem – art. 394 § 1 pkt 10[1] KPC.

Ugoda zawarta przed mediatorem stanowi tytuł egzekucyjny – art. 777 § 1 pkt 2[1] KPC, a zatwierdzona przez sąd przez nadanie jej klauzuli jest tytułem wykonawczym – art. 776 KPC. Ugoda, która nie podlega wykonaniu w drodze egzekucji, zatwierdzana jest na posiedzeniu niejawnym - art. 183[14] § 2 KPC.

Skutkiem procesowym zatwierdzenia przez sąd ugody zawartej przed mediatorem jest postanowienie o umorzeniu postępowania wcześniej wszczętego pozwem lub wnioskiem - art. 355 § 2 KPC, na które przysługuje zażalenie art. 394 § 1.Postanowienie takie może zapaść na posiedzeniu niejawnym, a wtedy koszty mediacji znosi się wzajemnie – art. 104[1] KPC i sąd z urzędu zwraca stronie ¾ opłaty uiszczonej od pisma wszczynającego postępowanie – art. 79 ust 1 pkt 2 lit. a ust o kosztach.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY * BIURO RACHUNKOWE
Usługi księgowe, kadry i płace, obsługa prawna

ul. Grunwaldzka 38A/5, Poznań

tel. (061) 86-888-05

podatki@matysiak-kancelaria.pl

www.ksiegowa-poznan.pl